Kredyt komorniczy

Co komornik może zająć?

Ogromna ilość dostępnych kredytów, pożyczek i innych rodzajów zobowiązań, które są dostępne na rynku zachęca liczne grono konsumentów do skorzystania z ich zalet. Banki i inne podmioty namawiają w reklamach do zaciągania kredytów na dowolne cele. Sklepy oferują atrakcyjne zakupy na raty. Wszystko to powoduje, że wiele osób zaciąga kolejne kredyty i tym podobne bez względu na to, jaka jest ich zdolność kredytowa.

Taka niefrasobliwa działalność może doprowadzić w końcu do zalęgłości w spłacie poszczególnych długów, a te mogą sprawić, że naszymi zobowiązaniami zajmie się komornik. W takiej sytuacji lepiej wiedzieć, co komornik może nam zabrać. Przede wszystkim może on zająć naszą pensję. Oczywiście nie może wziąć wszystkiego. Egzekucji podlega do 60 procent wynagrodzenia, jeżeli są to zobowiązania dotyczące zaległych alimentów. W przypadku pozostałych długów komornik może zająć do 50 procent pensji. Tutaj jednak istnieją również ograniczenia odnoszące się do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Idąc dalej komornik może wejść na rachunki bankowe. W odniesieniu do rachunków oszczędnościowych, rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, a także rachunków terminowych lokat oszczędnościowych istnieją również ograniczenia. Komornik sądowy nie może zająć kwoty pieniędzy w wysokości trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Nie dotyczy to jednak zaległości alimentacyjnych.

Jeżeli chodzi o majątek to tutaj także istnieją pewne obostrzenia. Komornik nie może zająć narzędzi oraz innych przedmiotów potrzebnych do pracy a także materiałów niezbędnych do produkcji na okres jednego tygodnia. Jednakże "łupem" komornika mogą się stać nieruchomości, samochody i tym podobne.

Ratunkiem dla osób poważnie zadłużonych i takich, które już mają na głowie komornika jest kredyt oddłużeniowy. Dzięki niemu możemy spłacić wszystkie już posiadane długi. Jest to forma konsolidacji zadłużenia i zamiany kilku długów na jeden prostszy do spłaty.

Komornicy sądowi

Praca komornika polega na wykonywaniu zgodnie z procedurami postanowień urzędowych dotyczących ściągnięcia należności od osób, które nie wywiązały się ze swoich zobowiązań. Komornik najczęściej zajmuje wynagrodzenie z konta bankowego.

BIK

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje o osobach zasiągających kredyty. Do BIK trafiają nie tylko osoby ze złą historią kredytową, które nie spłaciły terminowo raty kredytowej. W BIK można mieć pozytywne zapisy pomagające w staraniu się kolejne pożyczki czy kredyty.

Egzekucja komornicza

Na mocy prawomocnego postanowienia sądu komornik egzekwuje na rzecz wierzyciela należności od dłużnika. Egzekucja musi być prowadzona zgodnie z procedurą opisaną ustawie.