Kredyt komorniczy

Kredyty dla zadłużonych

Kredyty dla zadłużonych mogą przyjąć różne formy. Jedną z form takiego zobowiązania może być kredyt oddłużeniowy. Jest to oferta skierowana do osób, które posiadają kilka kredytów i obawiają się trudności w spłacie (lub już je mają). Kredyt tego typy mogą zaciągnąć również osoby, które mają już do czynienia z komornikiem. Służy on konsolidacji zadłużenia nawet tego przeterminowanego oraz komorniczego w jeden kredyt, który jest łatwiejszy w spłacie. Tego typu kredytu udzielają raczej tylko instytucje pozabankowe.

Jeżeli chodzi o tradycyjne banki to nie mają one w swojej ofercie raczej kredytów dla osób, które mają zalęgłości w spłatach dotychczasowego zadłużenia a na pewno nie dla tych, które mają do czynienia z komornikiem. Tym niemniej polityka banków przewiduje kredyty dla osób, które mają już zadłużenie pod warunkiem, że nie jest to zadłużenie obciążone zaległościami w spłacie. Kredyt tego typu to kredyt konsolidacyjny przeznaczony dla osób, które chcą zamienić kilka kredytów a zatem i kilka rat na jeden kredyt i na jedną comiesięczną ratę. Ułatwia to spłatę i obniża koszta. Przez to rata, którą płacimy jest niższa od sumy rat kredytów przed konsolidacją.

Należy wspomnieć jeszcze o jednym rodzaju kredytów udzielanych osobom, które są zadłużone. Są to również kredyty udzielane przez instytucje pozabankowe. Mowa tu o kredytach, które nie mają za zadanie konsolidacji zadłużenia czy spłaty posiadanych zaległości komorniczych. Chodzi o zwykły kredyt udzielany bez weryfikacji kredytobiorcy w BIK czy bez względu na negatywną historię kredytową. Zwykłe banki takich kredytów nie udzielają, ale inne instytucje robią to bardzo chętnie. Pozyskują w ten sposób wielu nowych klientów. Należy jednak wspomnieć, że takie kredyty są drogie i często obarczone dodatkowymi warunkami takimi jak posiadanie nieruchomości pod zastaw. Jest to zrozumiałe gdyż takie podmioty ponoszą duże ryzyko związane z udzieleniem kredytu tak niepewnym klientom.

Komornicy sądowi

Praca komornika polega na wykonywaniu zgodnie z procedurami postanowień urzędowych dotyczących ściągnięcia należności od osób, które nie wywiązały się ze swoich zobowiązań. Komornik najczęściej zajmuje wynagrodzenie z konta bankowego.

BIK

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje o osobach zasiągających kredyty. Do BIK trafiają nie tylko osoby ze złą historią kredytową, które nie spłaciły terminowo raty kredytowej. W BIK można mieć pozytywne zapisy pomagające w staraniu się kolejne pożyczki czy kredyty.

Egzekucja komornicza

Na mocy prawomocnego postanowienia sądu komornik egzekwuje na rzecz wierzyciela należności od dłużnika. Egzekucja musi być prowadzona zgodnie z procedurą opisaną ustawie.