Kredyt komorniczy

Zdolność kredytowa

Na rynku finansowym mamy do czynienia z wieloma przeróżnymi ofertami, które zachęcają atrakcyjnymi na pierwszy rzut oka warunkami. Mowa tutaj oczywiście o kredytach, pożyczkach i tak dalej. Gdy już się zdecydujemy na jakieś zobowiązania musimy być przygotowani na to, że w momencie, gdy udamy się do placówki banku czy też innej instytucji finansowej zostanie nam przedstawiony warunek przedstawienia swojej zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa jest nieodzownym elementem związanym z rynkiem kredytowym. Od niej zależy, na jaką kwotę możemy liczyć. Oczywiście może się także okazać, że jest ona zbyt mała i kredytu nie dostaniemy. Dla takich osób pożyczkodawcy również przygotowali oferty. Są to na przykład kredyty bez BIK i zaświadczeń. Tego typu zobowiązania dostępne są w ofertach przeważnie instytucji pozabankowych.

Wracając jednak do zdolności kredytowej trzeba sobie zadać ważne pytania a mianowicie, w jaki sposób jest ona określana. Oczywiście jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdolność są osiągane zarobki. Od ich wysokości dużo zależy. Ważny jest również sposób ich pozyskiwania. Czy mamy do czynienia z umowami o pracę czy też zlecenie albo umową o dzieło lub z innymi źródłami. Jedne banki mogą pozwalać na łączenie różnych źródeł dochodów inne już niekoniecznie. Oczywiście oprócz dochodów nasza zdolność zależy również od posiadanych zabezpieczeń, liczby członków rodziny na utrzymaniu itp. Ważne jest także nasze ewentualne zadłużenie oraz historia kredytowa. Jeżeli w przeszłości mieliśmy problemy ze spłatą to banki również zwracają na to uwagę. W najgorszej sytuacji są osoby, które mają do czynienia z komornikiem. Czy bank może nie wiedzieć o egzekucji komorniczej? Teoretycznie istnieje taka możliwość, ale trzeba sobie zadać pytanie czy to jest do końca rozsądne. Jeżeli już nie radzimy sobie ze spłatą długów to czy warto ryzykować dalsze zadłużanie się i zaciąganie kolejnych. Z drugiej strony, jeżeli zamierzamy spłacić już posiadane długi to jest to jakieś rozwiązanie, ale czy najlepsze.

Komornicy sądowi

Praca komornika polega na wykonywaniu zgodnie z procedurami postanowień urzędowych dotyczących ściągnięcia należności od osób, które nie wywiązały się ze swoich zobowiązań. Komornik najczęściej zajmuje wynagrodzenie z konta bankowego.

BIK

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje o osobach zasiągających kredyty. Do BIK trafiają nie tylko osoby ze złą historią kredytową, które nie spłaciły terminowo raty kredytowej. W BIK można mieć pozytywne zapisy pomagające w staraniu się kolejne pożyczki czy kredyty.

Egzekucja komornicza

Na mocy prawomocnego postanowienia sądu komornik egzekwuje na rzecz wierzyciela należności od dłużnika. Egzekucja musi być prowadzona zgodnie z procedurą opisaną ustawie.